Co to są zmiany lokatorskie i jak zrobić projekt zmian lokatorskich?
Jeśli trafiłeś na ten artykuł to zapewne kupiłeś mieszkanie od dewelopera lub planujesz taki zakup. Przeglądasz oferty deweloperów i nie możesz znaleźć mieszkania, którego układ odpowiada na wszystkie Twoje potrzeby. Czy wiedziałeś o tym, że istnieje coś takiego jak zmiany lokatorskie?
Co to są zmiany lokatorskie?
Zmiany lokatorskie zwane inaczej przeróbkami lokatorskimi, to mówiąc w skrócie modyfikacja rozkładu mieszkania zaproponowanego przez dewelopera. To deweloper wykona za Nas zmiany wykończeniowe na etapie budowy. Eliminuje to zatem kosztowne zmiany już po odbiorze mieszkania.
Jakich zmian lokatorskich możemy dokonać?
- Ściany działowe - możemy je wyburzyć w całości lub częściowo, wprowadzić nowe - w ten sposób możemy np. otworzyć kuchnię na salon, wygospodarować dodatkowe pomieszczenie lub też powiększyć przestrzeń kosztem któregoś pomieszczenia;
- Drzwi wewnętrzne - możliwa jest zmiana ich lokalizacji, poszerzenie otworu bądź jego zamurowanie;
- Gniazda elektryczne i teletechniczne (telefon, internet i TV), włączniki, punkty oświetleniowe - zmiana lokalizacji oraz ilości - z reguły deweloperzy projektują standardowe minimum;
- Instalacje sanitarne - jeśli stwierdzisz, że zaprojektowany przez dewelopera układ sprzętów w łazience lub kuchni Ci nie odpowiada możesz dokonać takich zmian. Musisz jednak pamiętać o tym , że nie wszystko jest możliwe do wykonania - nie możesz ingerować w położenie pionów;
- Grzejniki - zmiana rozmieszczenia grzejników lub/i zastosowania ogrzewania podłogowego;
Co deweloper to jednak nieco inna praktyka. Powyższa lista może być krótsza lub dłuższa, za niektóre zmiany będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Jeśli chcesz tylko przesunąć gniazdka lub punkty oświetleniowe to z reguły deweloper nie policzy za to dodatkowych opłat. Jeśli jednak chcesz zwiększyć ich ilość, dostawiać dodatkowe ścianki, robić ogrzewanie podłogowe to zapewne będziesz musiał zapłacić za mieszkanie więcej. Jest to jednak i oszczędność czasu i pieniędzy bo taka zmiana może Cię kosztować dużo mniej, niż gdy zaczniesz je wprowadzać już po odbiorze mieszkania (w końcu burzysz ściany tylko na papierze).
Zmiany lokatorskie krok po kroku - czyli od czego zacząć?
- Sprawdź umowę deweloperską - aby dokonać zmian lokatorskich musisz mieć podpisaną umowę deweloperską. W umowie tej sprawdzisz czy istnieje zapis umożliwiający Ci dokonanie zmian lokatorskich.
- Zbierz informacje o mieszkaniu- poproś dewelopera o udostępnienie rzutu mieszkania wraz z naniesionymi instalacjami elektrycznymi i wodno-kanalizacyjnymi.
- Wyrysuj koncepcję mieszkania- nie musi być to profesjonalny projekt (choć jest to wskazane), w projekcie tym na rzucie zaznacz rozmieszczenie poszczególnych mebli i sprzętów - rysunek ten pomoże Tobie w wykonaniu rysunków wykonawczych. Koncepcję możesz narysować na rzucie otrzymanym od dewelopera.
- Stwórz zasadniczy projekt przedstawiający zmiany lokatorskie - jeśli chcesz np. przesuwać ściany działowe, to na rzucie zaznacz nie tylko schemat, ale i konkretne wymiary. Zaznacz projektowane punkty elektryczne, punkty oświetleniowe oraz zwymiaruj je do osi. Zaznacz lokalizację podejść, zwymiaruj je do osi odpływów lub wyrysuj podstawowe sprzęty umywalkę, Wc, prysznic (koniecznie zaznacz jeśli ma być odpływ liniowy), wannę pralkę itp., ponadto wyrysuj schematycznie układ kuchni, zaznacz gdzie będą podstawowe sprzęty lodówka, piekarnik, płyta, okap, zmywarka, zlew. Zaznacz na rzucie lokalizację grzejników i podaj wymiar od najbliższej ściany.
Najczęściej deweloper pozwala aby samodzielnie zaznaczyć i opisać zmiany na rzutach otrzymanych od dewelopera, wtedy architekt z ramienia dewelopera wprowadza te zmiany do projektu.
Zdarza się również, że deweloper dysponuje własnym projektantem i zezwala na projekty zmian lokatorskich sporządzone w konsultacji tylko z danym biurem projektowym.
Jeśli zależy Ci jednak na tym aby mieszkanie było skrojone na miarę i odpowiadało na wszystkie Twoje potrzeby warto skorzystać z profesjonalnego projektanta wnętrz, który podejdzie do tematu indywidualnie. Jeśli myślisz docelowo nad skorzystaniem z usług projektanta wnętrz, w celu stworzenia projektu dla Twojego mieszkania, to zgłoś się do projektanta szybciej niż po odbiorze mieszkania. Zazwyczaj zmiany lokatorskie są wliczone w cenę projektu koncepcyjnego lub kompleksowego. Tak wygląda współpraca w moim biurze. Istnieje również opcja zamówienia samych rysunków wykonawczych dla dewelopera bez rozpatrywania projektu wnętrza. Możesz również skorzystać z moich usług już na etapie zmian lokatorskich i otrzymać taki projekt gratis w ramach projektu koncepcyjnego lub kompleksowego aranżacji wnętrz. Szukasz projektanta wnętrz z Chojnic lub akceptujesz współpracę zdalną to skontaktuj się ze mną. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego co składa się na projekt wnętrza zapraszam do zapoznania się z ofertą