Jak urządzić kawalerkę – przykład projektu.

Jak urządzić kawalerkę - przykład projektu.

kawalerka chojnice - projektant wnętrz chojnice

Jakiś czas temu miałam okazję zaprojektować wnętrze niewielkiego mieszkania w Chojnicach o powierzchni 27 m2, które posiadało tylko jedno okno. Była to otwarta przestrzeń, z wydzieloną łazienką.

Na podstawie tego projektu udzielę Wam kilku rad jak urządzać małe mieszkania: 

1. Zastosuj jednolitą podłogę w małym mieszkaniu.

W kawalerce zastosowałam panele podłogowe Quick – Step Dąb klasyczny o wzorze jodełki francuskiej. Co ważne, panele te posiadają wodoodporną powłokę, dzięki czemu możliwe było zastosowanie ich również w kuchni. 

Oczywiście możemy zastosować inny rodzaj podłogi. Może być to zarówno gres, deska podłogowa, panele laminowane, winylowe, mikrocement lub żywica. Najważniejszą zasadą jest aby była to podłoga w jasnym odcieniu, bez łączeń, progów, odporna na wilgoć.

2. W kawalerce zrezygnuj z ścianek, przepierzeń, parawanów

projektant wnętrz chojnice - zielona sofa

Nic bardziej nie powiększa wnętrza niż otwarta przestrzeń. Musimy jednak pamiętać o tym aby wydzielić strefy w subtelny sposób, np. stosując inny kolor na ścianie, ciekawą tapetę lub wydzielając strefę za pomocą oświetlenia. W mieszkaniu zastosowałam bardzo delikatny podział na strefy – płynnie się przenikają, stanowią  przestrzeń jednolitą, spójną wizualnie.

3. Zastosuj proste meble, najlepiej wielofunkcyjne.

W małych mieszkaniach sprawdzają się meble jak najmniej ozdobne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie sofy na nóżkach, która wydaje się wizualnie mniejsza. Nadmiar mebli również nie jest wskazany. Zauważcie, że w mieszkaniu zastosowałam siedzisko wykonane na wymiar, które pełni funkcję schowka  i siedziska w korytarzu i jadalni. Niewielki stół nie zagraca przestrzeni – jest jednocześnie miejscem do spożywania posiłków oraz do pracy.

kawalerka w Chojnicach - urban jungle

Ponieważ inwestorom zależało na wygodnym łóżku sypialnianym zastosowałam mebel, który powoli wraca do łask w naszych mieszkaniach. Biały półkotapczan Bed Concept staje się pełnowymiarową sypialnią w nocy, ponadto posiada funkcjonalne półki do przechowywania książek, dekoracji. Jest on również wyposażony w oświetlenie LED,  co jest szczególnie ważne dla osób lubiących czytać wieczorami. Aby zachować spójność projektu i uzyskać miejsce do przechowywania ubrań zaprojektowałam szafę wykonaną z tego samego materiału co półkotapczan. Biały mebel na tle białej ściany to idealne rozwiązanie do małych mieszkań. 

BED CONCEPT - projektant chojnice

4. Oświetlenie w kawalerce

W małych pomieszczeniach najlepiej zrezygnować z centralnego źródła światła. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj światła punktowe oraz kinkiety. Warto stosować niewielkie i proste oprawy. Zauważcie, że w projekcie zastosowałam głównie spoty sufitowe – tuby zupełnie nie rzucające się w oczy. Dodatkowo przy sofie pojawił się kinkiet, nad telewizorem oświetlenie szynowe, a nad stołem jadalnianym bardzo minimalistyczne lampy Asteria. Blat roboczy w aneksie kuchennym został oświetlony za pomocą taśmy LED.

5. Kuchnia w małym mieszkaniu

Kuchnia choć niewielka musi być maksymalnie funkcjonalna. Sprawdzą się tutaj udogodnienia techniczne – wysuwne, obrotowe kosze, prowadnice do szuflad o pełnym wysuwie. Warto wykorzystać każdy centymetr i powiesić szafki kuchenne sięgające do sufitu. 

kuchnia w kawalerce- Chojnice

W aneksie kuchennym warto postawić na fronty bez uchwytów lub też zastosować frezowane uchwyty, bądź listwy uchwytowe. Im prościej tym lepiej. Nie należy stosować ciężkich zdobionych frontów. Sprawdzą się tutaj jednorodne kolorystycznie fronty, jednolite płaszczyzny.

6. Łazienka w kawalerce

W łazience również zastosowałam element wielofunkcyjny. Gdy mamy do czynienia z niewielką łazienką, a nie potrafimy zrezygnować zarówno z wanny jak i prysznica wybierzmy wannę z parawanem. Aby łazienka stała się pomieszczeniem maksymalnie wykorzystanym zagospodarujmy w niej miejsce na zabudowy nad stelażem wc oraz nad pralką. Szafka pod umywalką to również dodatkowe miejsce do przechowywania.

kolorowa miska wc -kawalerka w bloku

W kawalerce najważniejszy jest ład i porządek, brak zbędnych bibelotów. Im więcej światła wpuścimy do małego mieszkania tym lepszy uzyskamy efekt. Optycznie przestrzeń powiększą lustra, szkło, meble z lakierowanego MDF-u. Dobrze aby kolorem bazowym ścian była biel.

Cały projekt tej niewielkiej kawalerki możecie zobaczyć tutaj

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *