Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. I

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. I

sypialnia ze ścianą z korka- corkbee

Odpowiedź na pytanie tytułowe nie jest jednoznaczna. Jak to zwykle w życiu bywa – to zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego czy kupujemy mieszkanie/dom z rynku wtórnego czy też kupujemy mieszkanie od dewelopera, bądź budujemy dom.

W pierwszym przypadku odpowiedź brzmi – im wcześniej tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ należy zdawać sobie sprawę, że wykonanie kompleksowego projektu wnętrza to 2-3 miesiące pracy projektanta (czasami dłużej). Po tym kolejne kilka miesięcy potrzebujemy na przeprowadzenie remontu mieszkania/domu. 

Zatrudniając projektanta wnętrz na wczesnym etapie budowy oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze.

Inaczej wygląda sytuacja gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego.

Jeśli uda nam się dokonać takiego zakupu odpowiednio wcześnie, zwykle mamy możliwość dokonania zmian lokatorskich. Co to są zmiany lokatorskie i jak je zrobić możesz przeczytać tutaj

Architekt wnętrz może zacząć projekt już na etapie “dziury w ziemi”. Minusem tego rozwiązania jest to, że po odbiorze kluczy konieczne jest zinwentaryzowanie mieszkania (czyli wykonanie dokładnych pomiarów). Często bywa tak, że to co jest na rzutach architektonicznych nieco odbiega od rzeczywistości. W takim wypadku wcześniej wykonany projekt musi zostać skorygowany, jeśli oczywiście zmiany w projekcie są istotne.

Podstawową zaletą jest jednak oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy oraz to, że odbieramy od dewelopera w pełni zindywidualizowane mieszkanie.

Kupując mieszkanie tuż przed odbiorem kluczy, projektant z reguły może wykonać pomiary. Nie mamy jednak już możliwości dokonać zmian lokatorskich. Wykończenie mieszkania będzie więc kosztowniejsze i będzie trwać dłużej.

Kiedy rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz, gdy budujemy dom?

Budując dom warto pomyśleć o zatrudnieniu architekta wnętrz na etapie wylewania fundamentów. Zanim powstaną ściany działowe projektant wykona dla Nas projekt funkcjonalny. Stworzy  dopasowaną do naszych potrzeb koncepcję przestrzenną oraz sporządzi rysunki wykonawcze punktów elektrycznych, oświetleniowych, wod-kan. oraz c.o. Ponadto pomoże nam poprzestawiać ściany działowe zanim zaczniemy je budować. Jest to niebywała oszczędność.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie projektanta wnętrz wraz z architektem, który wykonuje dla Nas indywidualny projekt domu. Może powstać wtedy budynek w 100% zindywidualizowany. Projekt domu powstaje w konsultacji z projektantem wnętrz.

Podsumowując – nigdy nie jest za wcześnie żeby rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz. Robimy przecież projekt na lata, nie bójmy się zatem, że coś będzie już niemodne, bo moda we wnętrzach zmienia się bardzo szybko. Warto postawić na ponadczasowe i trwałe rozwiązania.

Co jeszcze decyduje o tym kiedy rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz , przeczytasz w części II wpisu (już niedługo). 

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *