Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. II

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. II

kare design komoda

W Cz. I wpisu mogliście przeczytać kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie współpracy z projektantem wnętrz, biorąc pod uwagę, na jakim etapie budowy domu/mieszkania jesteście. Dziś przedstawię Wam inne czynniki, które decydują o tym kiedy zatrudnić architekta wnętrz.

Im większy zakres projektu wnętrza, tym szybciej należy zgłosić się do projektanta.

Inny czas projektant potrzebuje na sporządzenie projektu funkcjonalnego lub koncepcyjnego, a inny na projekt kompleksowy. Projekt kompleksowy to ok 2-3 miesiące pracy projektanta. W przypadku projektu koncepcyjnego możemy odliczyć ok. 2-3 tygodni na sporządzenie rysunków technicznych.  Co składa się na poszczególne projekty możecie zobaczyć w mojej ofercie

 Należy również wziąć pod uwagę, że biura projektowe z reguły nie rozpoczną współpracy z dnia na dzień. Bywa tak, że mają obłożenie nawet na pół roku w przód. Warto jednak pytać, bo czasami zwalniają się terminy. 

Dłużej trwa projektowanie domu niż małego mieszkania.

Powierzchnia projektowa to jeden z decydujących czynników czasu trwania współpracy z architektem wnętrz. Projektowanie wnętrza domu o powierzchni 200 m2 to nieporównywalnie dużo więcej pracy niż projektowanie niewielkiej kawalerki. Warto mieć również na uwadze ilość pomieszczeń. Mieszkanie o powierzchni 60 m2 z 3 pokojami, może mieć tyle samo pomieszczeń co 100 m2 domu – projekt będzie zatem wymagał tyle samo czasu. 

Nie rozpoczynaj współpracy z projektantem wnętrz, kiedy rozpoczęto już prace wykończeniowe.

Planowany termin rozpoczęcia prac wykończeniowych to najistotniejszy czynnik decydujący o terminie rozpoczęcia współpracy z projektantem wnętrz. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych ekipa remontowa musi mieć nie tylko gotowy projekt, ale i materiały wykończeniowe przewidziane w projekcie wnętrza. Są materiały, które należy zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż są produkowane tylko na specjalne zamówienie, albo też sprowadzane z zagranicy.

Nie chcesz mieć przestojów na budowie to zatrudnij architekta wnętrz odpowiednio wcześnie. 

Podsumowując, najbezpieczniej jest pomyśleć o projektancie wnętrz już w momencie zakupu mieszkania, czy też projektu domu. Będziesz mieć wtedy pewność, że projekt będzie dopracowany, a nie zrobiony w pośpiechu. Możesz liczyć na w pełni zindywidualizowany projekt wnętrza. Ekipa wykończeniowa będzie pracowała sprawniej z gotowymi wytycznymi i na pewno nie zabraknie jej materiałów do pracy

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *