Co to jest układ funkcjonalny wnętrza?

układ funkcjonalny-projektant wnętrz chojnice

Co to jest układ funkcjonalny wnętrza?

Podejmując współpracę z projektantem wnętrz zapewne dostajesz w pierwszej kolejności wycenę projektu. Pojawia się tam wiele pojęć, często dla Ciebie niezrozumiałych i w ostateczności i tak nie wiesz za co masz płacić tyle pieniędzy. 

Z reguły projektanci w swojej ofercie posiadają różne pakiety usług. Są też i tacy, którzy wykonują tylko projekty kompleksowe. Z moimi pakietami usług możesz się zapoznać tutaj.

Bez względu jednak na to, na który z nich się zdecydujesz  to w każdym  pojawia się coś takiego jak układ funkcjonalny wnętrza.

Co to jest układ funkcjonalny?

Układ funkcjonalny to mówiąc w skrócie rzut mieszkania z góry z wyrysowanymi ścianami, meblami oraz podstawowym wyposażeniem. Układ funkcjonalny jak sama nazwa wskazuje określa funkcje poszczególnych pomieszczeń i wydziela odpowiednie strefy. Z rysunku tego nie dowiemy się  jednak nic na temat stylu czy kolorów we wnętrzu.  Już na tym etapie projektant wnętrz rozrysowuje np meble w kuchni, zaznacza gdzie będzie lodówka, piekarnik telewizor, prysznic, łóżko w sypialni itp. itd. Oprócz umiejscowienia poszczególnych elementów, zaznaczone są również ich wymiary (przynajmniej tych, które są najistotniejsze).  Jeśli nie jest możliwe określenie na tym etapie szczegółowych wymiarów, to zaznacza się maksymalny wymiar danego mebla. Jak mogłeś zauważyć na moich układach funkcjonalnych pojawiają się również linie przekrojowe. Dla mnie ten rzut jest punktem wyjścia do tworzenia kolejnych rysunków technicznych, na których pokazuję widoki poszczególnych ścian. Niezbędnym elementem układu funkcjonalnego jest również pokazanie kierunku otwierania drzwi oraz sposobu otwierania okien. Jest to ważne z uwagi na możliwość wyłapania ewentualnych kolizji z meblami już na pierwszych etapach projektowania.

układ funkcjonalny-projektowanie wnętrz pomorskie

Po co Ci układ funkcjonalny?

Nasze wyobrażenia o idealnym wnętrzu, najczęściej zaczerpnięte z Pinteresta, nie zawsze mogą być zrealizowane na przestrzeni, którą dysponujemy. Okazuje się, że nie zmieści się nam wymarzona sofa i będziemy również musieli zadecydować czy postawimy stół jadalniany, czy może wyspę kuchenną, bo oba te elementy nie zmieszczą się jednocześnie. 

Ponadto układ funkcjonalny jest punktem wyjścia do projektu elektryki i hydrauliki w mieszkaniu. Gdy już wiemy gdzie stanie stół- to wiemy również, w którym miejscu zrobić punkt świetlny. Gdy wiemy gdzie będzie lodówka, to precyzyjnie możemy określić położenie gniazdka.  Jeśli zajrzałeś na stronę mojej oferty to wiesz, że te trzy podstawowe rysunki tj. układ funkcjonalny, rozmieszczenie punktów elektrycznych oraz hydraulicznych objęłam jednym pakietem. Właśnie te trzy rysunki to podstawa do zrobienia zmian lokatorskich w mieszkaniu deweloperskim. Więcej na temat zmian lokatorskich możesz przeczytać tutaj.

 

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *