Co to jest moodboard i po co go robić?

Co to jest moodboard? Czyli podstawowe narzędzie pracy projektanta.

moodboard co to jest

Projektowanie wnętrz to dziedzina, w której podstawowym językiem komunikacji jest język wizualny. Wyobraź sobie swoje wymarzone wnętrze, a następnie opisz je swojemu rozmówcy. Trudne, prawda? Dlatego wymyślono coś takiego jak moodboard, po to aby pokazać co tak naprawdę siedzi nam w głowie.

Co to jest moodboard?

Moodboard to przekładając  na polski tzw. tablica inspiracji. Jest to świetny sposób, aby zestawić wybrane przez Ciebie kolory, dodatki, elementy wyposażenia, armaturę, podłogi, ale także inspirujące wnętrza znalezione w sieci i zobaczyć czy wszystko do siebie pasuje. Moodboard pozwala na pokazanie klimatu, przekazanie pewnych emocji, które wiążą się z projektowanym wnętrzem. Tak naprawdę jest to narzędzie pracy różnych branż kreatywnych, a zwłaszcza opartych na stronie wizualnej rozpatrywanego zagadnienia.

Jeśli podjąłeś współpracę z projektantem wnętrz to zapewne jesteś już po etapie wyboru konkretnego układu funkcjonalnego. Co to jest układ funkcjonalny możesz przeczytać we wpisie na moim blogu. Moodboard jest zatem kolejnym etapem projektu, w którym nie skupiasz się na funkcji, ale na stronie wizualnej wnętrza.  Projektanci korzystają z tego narzędzia gdyż znacznie ułatwia ono komunikację z klientem oraz co ważne skraca czas pracy kolejnych etapów. Wykonanie wizualizacji to żmudny i długotrwały etap projektowania, moodboard ma zatem za zadanie w jak największym stopniu wyeliminować poprawki do wizualizacji. Mając wybrane konkretne produkty oraz wstępną wizję wnętrza kolejne etapy projektu idą znacznie sprawniej.

Jak zrobić moodboard wnętrza?

Jest wiele sposobów na to aby stworzyć własny moodboard. Można go wykonać na komputerze, jak również wykorzystać techniki stosowane już na etapie przedszkola czyli wycinanie i przyklejanie. 

Do stworzenia moodboardu na komputerze można wykorzystać Photoshop, Photoscapę, Canvę, Paint, Power Point, a nawet Word. Co ciekawe, w swojej pracy wykorzystuję najprostszy z nich czyli Word. Zobacz poniżej jak wyglądają moje moodboardy wykonane w Wordzie:

Wykonując moodboard na komputerze wyszukuję w internecie konkretne produkty, które chciałabym użyć np. płytki, deski podłogowe, tapety, sztukaterie, lampy, meble tapicerowane, armaturę, ale także użyte kolory (dominujące wykorzystuję jako tło), niezbędne są również inspiracje, gdyż to one pokazują klimat wnętrza. 

Jeśli dysponujesz sporą ilością czasopism wnętrzarskich to warto zrobić moodboard ręcznie, wycinając poszczególne zdjęcia i przyklejając na arkusz papieru w dużym formacie, a następnie wykonując zdjęcie tak stworzonego moodboardu . W ten sposób stworzysz prawdziwe "dzieło sztuki".

Jeśli zaś posiadasz próbki użytych materiałów – próbki tkanin, tapet, kawałek płytki lub panelu, wzornik płyty laminowanej, akrylowej lub MDF, próbkę konglomeratu, ale także wzorniki kolorów NCS i RAL – to zrób moodboard ” z natury” . Nic bardziej nie odda kolorystyki Twojego przyszłego wnętrza jak tak właśnie stworzona tablica inspiracji.

Moodboard co to jest
Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *