sypialnia w naturalnym stylu

Wizualizacja jako część projektu wnętrza

Wizualizacja jako część projektu wnętrza

sypialnia w naturalnym stylu

Często otrzymując zapytania o wykonanie projektu lub też przeglądając tematyczne grupy na Facebooku spotykam się z tym, że klienci nie są do końca doinformowani czym tak naprawdę jest projekt wnętrza, a czym wizualizacja. Traktują te pojęcia jako tożsame. Tymczasem należy sobie zdawać sprawę, że projekt to nie wizualizacja! Projekt to o 200% więcej pracy projektanta (architekta wnętrz) niż wykonanie wizualizacji.

Wizualizacja jako jeden z etapów projektu

Jeśli zamawiamy projekt kompleksowy u projektanta wnętrz (więcej o pakietach możecie  zobaczyć w mojej ofercie) to jedną z jego części stanowią wizualizacje. Zatem aby dojść do tego etapu projektowania należy najpierw wykonać układ funkcjonalny (co to jest układ funkcjonalny możesz przeczytać tutaj), wybrać materiały wykonując między innymi moodboardy (link). Dopiero po wykonaniu tych dwóch elementów można przejść do wykonania wizualizacji.

 

 

Schowek pod schodami
projektant wnętrz chojnice-nowoczesna kuchnia

Co to jest wizualizacja fotorealistyczna?

W tym krótkim artykule omawiam tzw. wizualizacje fotorealistyczne – bo takie właśnie wykonuję w ramach pracy architekta wnętrz.  Wizualizacja to nic innego jak obraz, z reguły bardzo piękny projektowanego wnętrza, które jeszcze nie powstało, ale stanowi bardzo realistyczne odzwierciedlenie tego jak nasz przyszły dom, mieszkanie będzie wyglądać. Wnętrze na tych obrazkach wygląda jak zrealizowane i sfotografowane. Jeśli więc pominiemy pierwszy i drugi etap projektowania to wizualizacja stanie się tylko i wyłącznie ładnym obrazkiem, który może przedstawiać jakąś wizję, ale zaprojektowana kuchnia może okazać się niefunkcjonalna, a wybrane w wizualizacji materiały mogą kosztować tyle, że przeciętny Kowalski musiałby się stać przeciętnym Kulczykiem żeby sobie na nie pozwolić:). Jeśli więc zależy Ci na tym aby zwizualizować to co masz w głowie, masz już rozplanowany układ funkcjonalny i wybrane konkretne materiały to warto wtedy wykonać tylko wizualizację. Ale uwaga, nie potrzebujesz do tego projektanta wnętrz, bo często dużo lepsze wizualizacje wykonują graficy – więc to u Tego specjalisty możesz liczyć na najwyższy poziom realizmu. Moje wizualizacje tworzę sama, jednak ich poziom realizmu jest taki, na ile pozwalają mi moje umiejętności obsługi programów graficznych i uwierzcie, że to wystarczający poziom aby wyobrazić sobie wnętrze swojego domu

łazienka małe spa
dom w pierwiosnkach projekt wnętrza

Wizualizacja przekłamuje rzeczywistość

Wizualizacja powstaje w taki sposób aby klient się zachwycił. Istnieją więc idealne warunki oświetlenia, w domu panuje nieskazitelny porządek, nie ma zbędnych bibelotów, nie walają się zabawki dzieci, a dodatki są dobrane tak żeby z pozoru puste wnętrze nabrało wyrazu. Tak wygląda właśnie proces tworzenia wizualizacji, dlatego zawsze uprzedzam klientów, że wizualizacja oddaje efekt końcowy w 90%, gdyż pozostałe 10% to zwyczajne życie, gdzie nie ma warunków idealnych, a wykonawcy nie zawsze są z najwyższej półki. Projektanci wnętrz korzystają najczęściej z gotowych modeli 3d,  prostsze bryły modelują w programie graficznych sami, ale niektóre elementy są na tyle pracochłonne i wymagające niezwykłych umiejętności graficznych, że ich modelowanie nie ma najmniejszego sensu. Dlatego też w wizualizacjach pojawia się często podobna kanapa, czy fotel, ale nie dokładnie taka, którą ostatecznie klient będzie miał w mieszkaniu.

beżowa kuchnia-projektant wnętrz pomorskie
projektant wnętrz chojnice - kuchnia w stylu skandynawskim
nowoczesny korytarz zabudowa

Czy zatem warto korzystać z usług projektanta wnętrz i w ramach projektu zamawiać wizualizacje? Oczywiście, że tak. Tak naprawdę niewielu z Nas ma wysoce rozwinięte umiejętności wyobrażenia sobie całej kompozycji, uwzględniając uwarunkowania przestrzeni, tylko i wyłącznie na podstawie wybranych elementów wyposażenia. Moodboard pokazuje czy elementy wystroju do siebie pasują, ale to na wizualizacji widać, czy uzyskany efekt końcowy będzie dla Nas zadowalający, czy wybrana komoda nie przytłoczy wnętrza i czy 100 cm przejścia w kuchni, które projektant zaznaczył na układzie funkcjonalnym w rzeczywistości to mało czy jednak dużo. Wizualizacja ponadto pokazuje pewne detale, których na poprzedzających etapach projektu nie widać – takie jak sztukaterie, gzymsy, lamele itp. itd.

moodboard co to jest

Co to jest moodboard i po co go robić?

Co to jest moodboard? Czyli podstawowe narzędzie pracy projektanta.

moodboard co to jest

Projektowanie wnętrz to dziedzina, w której podstawowym językiem komunikacji jest język wizualny. Wyobraź sobie swoje wymarzone wnętrze, a następnie opisz je swojemu rozmówcy. Trudne, prawda? Dlatego wymyślono coś takiego jak moodboard, po to aby pokazać co tak naprawdę siedzi nam w głowie.

Co to jest moodboard?

Moodboard to przekładając  na polski tzw. tablica inspiracji. Jest to świetny sposób, aby zestawić wybrane przez Ciebie kolory, dodatki, elementy wyposażenia, armaturę, podłogi, ale także inspirujące wnętrza znalezione w sieci i zobaczyć czy wszystko do siebie pasuje. Moodboard pozwala na pokazanie klimatu, przekazanie pewnych emocji, które wiążą się z projektowanym wnętrzem. Tak naprawdę jest to narzędzie pracy różnych branż kreatywnych, a zwłaszcza opartych na stronie wizualnej rozpatrywanego zagadnienia.

Jeśli podjąłeś współpracę z projektantem wnętrz to zapewne jesteś już po etapie wyboru konkretnego układu funkcjonalnego. Co to jest układ funkcjonalny możesz przeczytać we wpisie na moim blogu. Moodboard jest zatem kolejnym etapem projektu, w którym nie skupiasz się na funkcji, ale na stronie wizualnej wnętrza.  Projektanci korzystają z tego narzędzia gdyż znacznie ułatwia ono komunikację z klientem oraz co ważne skraca czas pracy kolejnych etapów. Wykonanie wizualizacji to żmudny i długotrwały etap projektowania, moodboard ma zatem za zadanie w jak największym stopniu wyeliminować poprawki do wizualizacji. Mając wybrane konkretne produkty oraz wstępną wizję wnętrza kolejne etapy projektu idą znacznie sprawniej.

Jak zrobić moodboard wnętrza?

Jest wiele sposobów na to aby stworzyć własny moodboard. Można go wykonać na komputerze, jak również wykorzystać techniki stosowane już na etapie przedszkola czyli wycinanie i przyklejanie. 

Do stworzenia moodboardu na komputerze można wykorzystać Photoshop, Photoscapę, Canvę, Paint, Power Point, a nawet Word. Co ciekawe, w swojej pracy wykorzystuję najprostszy z nich czyli Word. Zobacz poniżej jak wyglądają moje moodboardy wykonane w Wordzie:

Wykonując moodboard na komputerze wyszukuję w internecie konkretne produkty, które chciałabym użyć np. płytki, deski podłogowe, tapety, sztukaterie, lampy, meble tapicerowane, armaturę, ale także użyte kolory (dominujące wykorzystuję jako tło), niezbędne są również inspiracje, gdyż to one pokazują klimat wnętrza. 

Jeśli dysponujesz sporą ilością czasopism wnętrzarskich to warto zrobić moodboard ręcznie, wycinając poszczególne zdjęcia i przyklejając na arkusz papieru w dużym formacie, a następnie wykonując zdjęcie tak stworzonego moodboardu . W ten sposób stworzysz prawdziwe "dzieło sztuki".

Jeśli zaś posiadasz próbki użytych materiałów – próbki tkanin, tapet, kawałek płytki lub panelu, wzornik płyty laminowanej, akrylowej lub MDF, próbkę konglomeratu, ale także wzorniki kolorów NCS i RAL – to zrób moodboard ” z natury” . Nic bardziej nie odda kolorystyki Twojego przyszłego wnętrza jak tak właśnie stworzona tablica inspiracji.

Moodboard co to jest
układ funkcjonalny-projektant wnętrz chojnice

Co to jest układ funkcjonalny wnętrza?

układ funkcjonalny-projektant wnętrz chojnice

Co to jest układ funkcjonalny wnętrza?

Podejmując współpracę z projektantem wnętrz zapewne dostajesz w pierwszej kolejności wycenę projektu. Pojawia się tam wiele pojęć, często dla Ciebie niezrozumiałych i w ostateczności i tak nie wiesz za co masz płacić tyle pieniędzy. 

Z reguły projektanci w swojej ofercie posiadają różne pakiety usług. Są też i tacy, którzy wykonują tylko projekty kompleksowe. Z moimi pakietami usług możesz się zapoznać tutaj.

Bez względu jednak na to, na który z nich się zdecydujesz  to w każdym  pojawia się coś takiego jak układ funkcjonalny wnętrza.

Co to jest układ funkcjonalny?

Układ funkcjonalny to mówiąc w skrócie rzut mieszkania z góry z wyrysowanymi ścianami, meblami oraz podstawowym wyposażeniem. Układ funkcjonalny jak sama nazwa wskazuje określa funkcje poszczególnych pomieszczeń i wydziela odpowiednie strefy. Z rysunku tego nie dowiemy się  jednak nic na temat stylu czy kolorów we wnętrzu.  Już na tym etapie projektant wnętrz rozrysowuje np meble w kuchni, zaznacza gdzie będzie lodówka, piekarnik telewizor, prysznic, łóżko w sypialni itp. itd. Oprócz umiejscowienia poszczególnych elementów, zaznaczone są również ich wymiary (przynajmniej tych, które są najistotniejsze).  Jeśli nie jest możliwe określenie na tym etapie szczegółowych wymiarów, to zaznacza się maksymalny wymiar danego mebla. Jak mogłeś zauważyć na moich układach funkcjonalnych pojawiają się również linie przekrojowe. Dla mnie ten rzut jest punktem wyjścia do tworzenia kolejnych rysunków technicznych, na których pokazuję widoki poszczególnych ścian. Niezbędnym elementem układu funkcjonalnego jest również pokazanie kierunku otwierania drzwi oraz sposobu otwierania okien. Jest to ważne z uwagi na możliwość wyłapania ewentualnych kolizji z meblami już na pierwszych etapach projektowania.

układ funkcjonalny-projektowanie wnętrz pomorskie

Po co Ci układ funkcjonalny?

Nasze wyobrażenia o idealnym wnętrzu, najczęściej zaczerpnięte z Pinteresta, nie zawsze mogą być zrealizowane na przestrzeni, którą dysponujemy. Okazuje się, że nie zmieści się nam wymarzona sofa i będziemy również musieli zadecydować czy postawimy stół jadalniany, czy może wyspę kuchenną, bo oba te elementy nie zmieszczą się jednocześnie. 

Ponadto układ funkcjonalny jest punktem wyjścia do projektu elektryki i hydrauliki w mieszkaniu. Gdy już wiemy gdzie stanie stół- to wiemy również, w którym miejscu zrobić punkt świetlny. Gdy wiemy gdzie będzie lodówka, to precyzyjnie możemy określić położenie gniazdka.  Jeśli zajrzałeś na stronę mojej oferty to wiesz, że te trzy podstawowe rysunki tj. układ funkcjonalny, rozmieszczenie punktów elektrycznych oraz hydraulicznych objęłam jednym pakietem. Właśnie te trzy rysunki to podstawa do zrobienia zmian lokatorskich w mieszkaniu deweloperskim. Więcej na temat zmian lokatorskich możesz przeczytać tutaj.

 

kare design komoda

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. II

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. II

kare design komoda

W Cz. I wpisu mogliście przeczytać kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie współpracy z projektantem wnętrz, biorąc pod uwagę, na jakim etapie budowy domu/mieszkania jesteście. Dziś przedstawię Wam inne czynniki, które decydują o tym kiedy zatrudnić architekta wnętrz.

Im większy zakres projektu wnętrza, tym szybciej należy zgłosić się do projektanta.

Inny czas projektant potrzebuje na sporządzenie projektu funkcjonalnego lub koncepcyjnego, a inny na projekt kompleksowy. Projekt kompleksowy to ok 2-3 miesiące pracy projektanta. W przypadku projektu koncepcyjnego możemy odliczyć ok. 2-3 tygodni na sporządzenie rysunków technicznych.  Co składa się na poszczególne projekty możecie zobaczyć w mojej ofercie

 Należy również wziąć pod uwagę, że biura projektowe z reguły nie rozpoczną współpracy z dnia na dzień. Bywa tak, że mają obłożenie nawet na pół roku w przód. Warto jednak pytać, bo czasami zwalniają się terminy. 

Dłużej trwa projektowanie domu niż małego mieszkania.

Powierzchnia projektowa to jeden z decydujących czynników czasu trwania współpracy z architektem wnętrz. Projektowanie wnętrza domu o powierzchni 200 m2 to nieporównywalnie dużo więcej pracy niż projektowanie niewielkiej kawalerki. Warto mieć również na uwadze ilość pomieszczeń. Mieszkanie o powierzchni 60 m2 z 3 pokojami, może mieć tyle samo pomieszczeń co 100 m2 domu – projekt będzie zatem wymagał tyle samo czasu. 

Nie rozpoczynaj współpracy z projektantem wnętrz, kiedy rozpoczęto już prace wykończeniowe.

Planowany termin rozpoczęcia prac wykończeniowych to najistotniejszy czynnik decydujący o terminie rozpoczęcia współpracy z projektantem wnętrz. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych ekipa remontowa musi mieć nie tylko gotowy projekt, ale i materiały wykończeniowe przewidziane w projekcie wnętrza. Są materiały, które należy zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż są produkowane tylko na specjalne zamówienie, albo też sprowadzane z zagranicy.

Nie chcesz mieć przestojów na budowie to zatrudnij architekta wnętrz odpowiednio wcześnie. 

Podsumowując, najbezpieczniej jest pomyśleć o projektancie wnętrz już w momencie zakupu mieszkania, czy też projektu domu. Będziesz mieć wtedy pewność, że projekt będzie dopracowany, a nie zrobiony w pośpiechu. Możesz liczyć na w pełni zindywidualizowany projekt wnętrza. Ekipa wykończeniowa będzie pracowała sprawniej z gotowymi wytycznymi i na pewno nie zabraknie jej materiałów do pracy

sypialnia ze ścianą z korka- corkbee

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. I

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Cz. I

sypialnia ze ścianą z korka- corkbee

Odpowiedź na pytanie tytułowe nie jest jednoznaczna. Jak to zwykle w życiu bywa – to zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego czy kupujemy mieszkanie/dom z rynku wtórnego czy też kupujemy mieszkanie od dewelopera, bądź budujemy dom.

W pierwszym przypadku odpowiedź brzmi – im wcześniej tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ należy zdawać sobie sprawę, że wykonanie kompleksowego projektu wnętrza to 2-3 miesiące pracy projektanta (czasami dłużej). Po tym kolejne kilka miesięcy potrzebujemy na przeprowadzenie remontu mieszkania/domu. 

Zatrudniając projektanta wnętrz na wczesnym etapie budowy oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze.

Inaczej wygląda sytuacja gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego.

Jeśli uda nam się dokonać takiego zakupu odpowiednio wcześnie, zwykle mamy możliwość dokonania zmian lokatorskich. Co to są zmiany lokatorskie i jak je zrobić możesz przeczytać tutaj

Architekt wnętrz może zacząć projekt już na etapie “dziury w ziemi”. Minusem tego rozwiązania jest to, że po odbiorze kluczy konieczne jest zinwentaryzowanie mieszkania (czyli wykonanie dokładnych pomiarów). Często bywa tak, że to co jest na rzutach architektonicznych nieco odbiega od rzeczywistości. W takim wypadku wcześniej wykonany projekt musi zostać skorygowany, jeśli oczywiście zmiany w projekcie są istotne.

Podstawową zaletą jest jednak oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy oraz to, że odbieramy od dewelopera w pełni zindywidualizowane mieszkanie.

Kupując mieszkanie tuż przed odbiorem kluczy, projektant z reguły może wykonać pomiary. Nie mamy jednak już możliwości dokonać zmian lokatorskich. Wykończenie mieszkania będzie więc kosztowniejsze i będzie trwać dłużej.

Kiedy rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz, gdy budujemy dom?

Budując dom warto pomyśleć o zatrudnieniu architekta wnętrz na etapie wylewania fundamentów. Zanim powstaną ściany działowe projektant wykona dla Nas projekt funkcjonalny. Stworzy  dopasowaną do naszych potrzeb koncepcję przestrzenną oraz sporządzi rysunki wykonawcze punktów elektrycznych, oświetleniowych, wod-kan. oraz c.o. Ponadto pomoże nam poprzestawiać ściany działowe zanim zaczniemy je budować. Jest to niebywała oszczędność.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie projektanta wnętrz wraz z architektem, który wykonuje dla Nas indywidualny projekt domu. Może powstać wtedy budynek w 100% zindywidualizowany. Projekt domu powstaje w konsultacji z projektantem wnętrz.

Podsumowując – nigdy nie jest za wcześnie żeby rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz. Robimy przecież projekt na lata, nie bójmy się zatem, że coś będzie już niemodne, bo moda we wnętrzach zmienia się bardzo szybko. Warto postawić na ponadczasowe i trwałe rozwiązania.

Co jeszcze decyduje o tym kiedy rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz , przeczytasz w części II wpisu (już niedługo). 

kawalerka chojnice - projektant wnętrz chojnice

Jak urządzić kawalerkę – przykład projektu.

Jak urządzić kawalerkę - przykład projektu.

kawalerka chojnice - projektant wnętrz chojnice

Jakiś czas temu miałam okazję zaprojektować wnętrze niewielkiego mieszkania w Chojnicach o powierzchni 27 m2, które posiadało tylko jedno okno. Była to otwarta przestrzeń, z wydzieloną łazienką.

Na podstawie tego projektu udzielę Wam kilku rad jak urządzać małe mieszkania: 

1. Zastosuj jednolitą podłogę w małym mieszkaniu.

W kawalerce zastosowałam panele podłogowe Quick – Step Dąb klasyczny o wzorze jodełki francuskiej. Co ważne, panele te posiadają wodoodporną powłokę, dzięki czemu możliwe było zastosowanie ich również w kuchni. 

Oczywiście możemy zastosować inny rodzaj podłogi. Może być to zarówno gres, deska podłogowa, panele laminowane, winylowe, mikrocement lub żywica. Najważniejszą zasadą jest aby była to podłoga w jasnym odcieniu, bez łączeń, progów, odporna na wilgoć.

2. W kawalerce zrezygnuj z ścianek, przepierzeń, parawanów

projektant wnętrz chojnice - zielona sofa

Nic bardziej nie powiększa wnętrza niż otwarta przestrzeń. Musimy jednak pamiętać o tym aby wydzielić strefy w subtelny sposób, np. stosując inny kolor na ścianie, ciekawą tapetę lub wydzielając strefę za pomocą oświetlenia. W mieszkaniu zastosowałam bardzo delikatny podział na strefy – płynnie się przenikają, stanowią  przestrzeń jednolitą, spójną wizualnie.

3. Zastosuj proste meble, najlepiej wielofunkcyjne.

W małych mieszkaniach sprawdzają się meble jak najmniej ozdobne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie sofy na nóżkach, która wydaje się wizualnie mniejsza. Nadmiar mebli również nie jest wskazany. Zauważcie, że w mieszkaniu zastosowałam siedzisko wykonane na wymiar, które pełni funkcję schowka  i siedziska w korytarzu i jadalni. Niewielki stół nie zagraca przestrzeni – jest jednocześnie miejscem do spożywania posiłków oraz do pracy.

kawalerka w Chojnicach - urban jungle

Ponieważ inwestorom zależało na wygodnym łóżku sypialnianym zastosowałam mebel, który powoli wraca do łask w naszych mieszkaniach. Biały półkotapczan Bed Concept staje się pełnowymiarową sypialnią w nocy, ponadto posiada funkcjonalne półki do przechowywania książek, dekoracji. Jest on również wyposażony w oświetlenie LED,  co jest szczególnie ważne dla osób lubiących czytać wieczorami. Aby zachować spójność projektu i uzyskać miejsce do przechowywania ubrań zaprojektowałam szafę wykonaną z tego samego materiału co półkotapczan. Biały mebel na tle białej ściany to idealne rozwiązanie do małych mieszkań. 

BED CONCEPT - projektant chojnice

4. Oświetlenie w kawalerce

W małych pomieszczeniach najlepiej zrezygnować z centralnego źródła światła. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj światła punktowe oraz kinkiety. Warto stosować niewielkie i proste oprawy. Zauważcie, że w projekcie zastosowałam głównie spoty sufitowe – tuby zupełnie nie rzucające się w oczy. Dodatkowo przy sofie pojawił się kinkiet, nad telewizorem oświetlenie szynowe, a nad stołem jadalnianym bardzo minimalistyczne lampy Asteria. Blat roboczy w aneksie kuchennym został oświetlony za pomocą taśmy LED.

5. Kuchnia w małym mieszkaniu

Kuchnia choć niewielka musi być maksymalnie funkcjonalna. Sprawdzą się tutaj udogodnienia techniczne – wysuwne, obrotowe kosze, prowadnice do szuflad o pełnym wysuwie. Warto wykorzystać każdy centymetr i powiesić szafki kuchenne sięgające do sufitu. 

kuchnia w kawalerce- Chojnice

W aneksie kuchennym warto postawić na fronty bez uchwytów lub też zastosować frezowane uchwyty, bądź listwy uchwytowe. Im prościej tym lepiej. Nie należy stosować ciężkich zdobionych frontów. Sprawdzą się tutaj jednorodne kolorystycznie fronty, jednolite płaszczyzny.

6. Łazienka w kawalerce

W łazience również zastosowałam element wielofunkcyjny. Gdy mamy do czynienia z niewielką łazienką, a nie potrafimy zrezygnować zarówno z wanny jak i prysznica wybierzmy wannę z parawanem. Aby łazienka stała się pomieszczeniem maksymalnie wykorzystanym zagospodarujmy w niej miejsce na zabudowy nad stelażem wc oraz nad pralką. Szafka pod umywalką to również dodatkowe miejsce do przechowywania.

kolorowa miska wc -kawalerka w bloku

W kawalerce najważniejszy jest ład i porządek, brak zbędnych bibelotów. Im więcej światła wpuścimy do małego mieszkania tym lepszy uzyskamy efekt. Optycznie przestrzeń powiększą lustra, szkło, meble z lakierowanego MDF-u. Dobrze aby kolorem bazowym ścian była biel.

Cały projekt tej niewielkiej kawalerki możecie zobaczyć tutaj

Zmiany lokatorskie - projektant chojnice

Co to są zmiany lokatorskie i dlaczego warto je zrobić?

Co to są zmiany lokatorskie i jak zrobić projekt zmian lokatorskich?

Zmiany lokatorskie - projektant chojnice

Jeśli trafiłeś na ten artykuł to zapewne kupiłeś mieszkanie od dewelopera lub planujesz taki zakup. Przeglądasz oferty deweloperów i nie możesz znaleźć mieszkania, którego układ odpowiada na wszystkie Twoje potrzeby. Czy wiedziałeś o tym, że istnieje coś takiego jak zmiany lokatorskie?

Co to są zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie zwane inaczej przeróbkami lokatorskimi, to mówiąc w skrócie  modyfikacja rozkładu mieszkania zaproponowanego przez dewelopera. To deweloper wykona za Nas zmiany wykończeniowe na etapie budowy. Eliminuje to zatem kosztowne zmiany już po odbiorze mieszkania.

Jakich zmian lokatorskich możemy dokonać?

Co deweloper to jednak nieco inna praktyka. Powyższa lista może być krótsza lub dłuższa, za niektóre zmiany będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Jeśli chcesz tylko przesunąć gniazdka lub punkty oświetleniowe to z reguły deweloper nie policzy za to dodatkowych opłat. Jeśli jednak chcesz zwiększyć ich ilość, dostawiać dodatkowe ścianki, robić ogrzewanie podłogowe to zapewne będziesz musiał zapłacić za mieszkanie więcej. Jest to jednak i oszczędność czasu i pieniędzy bo taka zmiana może Cię kosztować dużo mniej, niż gdy zaczniesz je wprowadzać już po odbiorze mieszkania (w końcu burzysz ściany tylko na papierze).

Zmiany lokatorskie krok po kroku - czyli od czego zacząć?

Zdarza się również, że deweloper dysponuje własnym projektantem i zezwala na projekty zmian lokatorskich sporządzone w konsultacji tylko z danym biurem projektowym. 

Jeśli zależy Ci jednak na tym aby mieszkanie było skrojone na miarę i odpowiadało na wszystkie Twoje potrzeby warto skorzystać z profesjonalnego projektanta wnętrz, który podejdzie do tematu indywidualnie. Jeśli myślisz docelowo nad skorzystaniem z usług projektanta wnętrz, w celu stworzenia projektu dla Twojego mieszkania, to zgłoś się do projektanta szybciej niż po odbiorze mieszkania.  Zazwyczaj zmiany lokatorskie są wliczone w cenę projektu koncepcyjnego lub kompleksowego. Tak wygląda współpraca w moim biurze. Istnieje również opcja zamówienia samych rysunków wykonawczych dla dewelopera bez rozpatrywania projektu wnętrza. Możesz również skorzystać z moich usług już na etapie zmian lokatorskich i otrzymać taki projekt gratis w ramach projektu koncepcyjnego lub kompleksowego aranżacji wnętrz. Szukasz projektanta wnętrz z Chojnic lub akceptujesz współpracę zdalną to skontaktuj się ze mną. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego co składa się na projekt wnętrza zapraszam do zapoznania się z ofertą